Iga laps õpib rääkima veidike isemoodi. Kui tundub, et laps räägib vähem kui teised temavanused, on lapsevanemal mitmeid võimalusi lapse kõne arengu toetamiseks.
Järgnevalt mõned soovitused:
- Lapse kõne areneb matkides – proovi panna last ennast jäljendama ja jäljenda ka teda (nt mängus)
- Anna lapse öeldule positiivset tagasisidet ja laienda tema ütlust – kui laps ütleb koera kohta „aua“, kiida teda ja ütle „Jah, aua. See on koer.“
- Lapse kõne areneb koostegevuses täiskasvanuga – nii palju, kui võimalik, tegutsege lapsega koos. Koostegutsemise ajal rääkige lapsele kõigest, mida parajasti teete, nt: „Läheme õue. Paneme nüüd riidesse. Paneme mütsi pähe. Mütsil on paelad. Paneme need kinni. jne“
- Lapsevanema kõne peab lapsele arusaadav olema – jälgi, et räägid rahulikus tempos, lihtsate sõnadega ja mitte üleliia pikkade lausetega. Reegel on selline: kõnetu lapsega rääkides kasuta ühe-kahesõnalisi lausungeid, üksikuid sõnu ütleva lapsega kahe-kolmesõnalisi lausungeid jne.
- Piira ekraaniaega – iga laps, eriti aga kõnearenguprobleemiga laps, vajab kõige rohkem üks-ühele suhtlust täiskasvanuga. Ekraanilt tulev multikas või video last rääkima ei õpeta, kuna suhtlust ei toimu.
Kui soovid ühendust võtta, tee seda kontaktivormi kaudu või kirjuta aadressile info@konekoda.ee