Neelamishäire

Logopeedid tegelevad tänapäeval peale kõnehäirete ka neelamishäiretega, täpsemalt sellega, mis toimub suu ja neelu piirkonnas. Neelamishäire pole iseseisev diagnoos, vaid on alati mingi haiguse sümptom.

Neelamisspetsialistina on logopeed oluline meeskonnaliige neuroloogia osakondades, taastusravi osakondades, kõrva-nina-kurguarstide meeskonnas ja lastekliinikutes. Haiglas hindab logopeed esmalt neelamist kliiniliselt (st ilma instrumentaalse uuringuta), et kindlaks teha probleemi olemus ning see, kas on vaja instrumentaalset uuringut. Vajadusel tehakse instrumentaalne neelamisuuring, kus arst ja logopeed hindavad patsiendi neelamist koos.

Instrumentaalseid uuringuid on kahte tüüpi: radioloogiline uuring – videofluoroskoopiline neelamisuuring (VFS ehk MBS) ja endoskoopiline uuring – fiiberendoskoopiline neelamise hindamine (FEES). Instrumentaalse uuringu käigus selgub, milles täpselt inimese neelamisprobleem seisneb ja kui tõsine see on.

Kuna Kõnekoda on eelkõige keskendunud logopeedilisele teraapiale ning meil puudub vajalik instrumentaalne tehnika, siis neelamishäire diagnostikat me Kõnekojas ei tee.

Küll aga osutame neelamishäire teraapiat täiskasvanud klientidele (aitame leida sobivat toitmisviisi ja toidukonsistentse ning õpetame tugevdavaid ning kompenseerivad neelamisharjutusi). Neelamishäire teraapiat saame teha vaid siis, kui haiglas on eelnevalt tehtud instrumentaalne uuring. Kõnekotta tulles on vaja kaasa võtta uuringul saadud tulemused ja soovitused ning väljavõte haigusloost.

P.S. Kui Teil tekib kahtlus, et Teil endal või Teie lähedasel on tegemist neelamishäirega, siis tuleb sellest esmalt kindlasti oma arstiga rääkida. Perearst saab Teid vajadusel eriarsti vastuvõtule suunata.

Kui soovid ühendust võtta, tee seda kontaktivormi kaudu või kirjuta aadressile info@konekoda.ee